Masáže jsou jednou z nejstarších a nejpřirozenějších léčebných a relaxačních metod. Pomáhají uvolnit mysl i tělo, posílit vitalitu a zlepšit fyzický i psychický stav organismu. Blahodárný účinek masáží je možné pocítit na kůži, svalstvu, kloubech, šlachách a také na nervové soustavě, srdci, cévách, dýchacím aparátu, lymfatickém systému, vnitřních orgánech a na některých žlázách. Masáž zlepšuje náladu, odstraňuje stres, navozuje pocit vnitřního klidu a harmonie.

Jak relaxační masáž v těle funguje?

Masáž v těle působí dvojím způsobem:

Uvolňující účinky relaxační masáže

Masáž vyvolává v těle samovolné, i když předvídatelné uvolňující účinky, které jsou odezvou nervového systému na dotyk a masérské techniky. Dotyk maséra vyzývá tělo k uvolnění a k relaxaci. Masáž navozuje stav, v němž se zklidňuje a zpomaluje rytmus srdce a rytmus dechu. Krevní tlak klesá, uvolňují se svaly a dochází i ke snížení produkce stresových hormonů. Je pravděpodobné, i když ještě ne zcela ověřené, že toto uvolnění také zvyšuje dostupnou hladinu serotininu. Serotonin je chemická látka v našich tělech, která pozitivně ovlivňuje emoce a myšlenky.

Uvolňující účinek masáží tak napomáhá zmírňovat fyzické dopady stresu a tím i rizika se stresem spojená. Stres v našem životě může přispívat především k celkovému oslabení imunity, a dále ke zvyšování krevního tlaku, srdeční arytmii, úzkosti, nespavosti, chronické únavě, k sexuálním dysfunkcím, zažívacím potížím nebo i k psychickým problémům. Dopady stresu na lidské zdraví jsou ale i další a stále nedoceněné.

Mechanické účinky relaxační masáže

Kromě těchto účínků působí masáž také mechanicky, přímým působením maséra na měkké tkáně našeho těla. Tento vliv spočívá zejména v povzbuzení krevní a lymfatické cirkulace. Efektivnější oběh krve a lymfy může zvýšit přísun kyslíku a výživných látek do svalových buněk, čímž je podpořeno zdraví těchto buněk i celých tkání, . To podporuje zdraví těchto buněk a následně i celých tkání, které pak lépe fungují, snáze jsou odstraňovány odpadní látky, nadbytečné tekutiny se lépe absorbují a to zmírňuje případné otoky těchto tkání. Masáže také podporují uvolnění měkkých tkání (svaly, šlachy, vazy) a následně vedou i k uvolnění nervů a hlubších pojivových tkání.

Masáž podporuje svalové tkáně, ale i orgány

Uvolnění svalových tkání s pomocí masáže působí nejen přímo na tyto tkáně, ale zasahuje i hlouběji do těla. U povrchových svalových tkání pomáhá masáž snižovat bolestivé kontrakce a křeče. Najpaté svaly ale mohou tlačit také na nervy ve svém okolí. Uvolněním svalů dochází k uvolnění dalších tkání v jejich okolí a také okolních nervů. K těmto tkáním i k nervům se tak mohou dostávat lépe i živiny, takže i hlouběji zanořené tkáně a nervy fungují díky masáži účinněji. Zlepšení činnosti nervů (tedy přenosu informací z mozku a do mozku) také podporuje celkové lepší fungování svalů a orgánů. Uvolnění povrchových měkkých tkání tímto způsobem ovlivňuje nejen samotné svaly, ale dostává se hluboko do těla a působí příznivě na spoustu dalších procesů a míst v organismu, ač na ně masér nedosáhne přímo. Významně z masáže benefituje páteřní svalstvo, šlachy a vazy.