Dornova metoda a Breussova masáž se často využívají společně. Dornova metoda pomáhá s kontrolou končentin či kloubů. S Dornovou metodou se aplikuje i Breussova masáž, velmi jemná forma masáže páteře s využitím charakteristických hmatů. Masáž se provádí velmi pomalými a jemnými hmaty, je uvolňující a velmi příjemná a má zajistit dostatečné uvolnění svalů kolem páteře.

Dornova metoda

Dornova metoda je často oceňovaná šetrná fyzioterapeutická metoda, mezi jejíž hlavní přínosy patří zmírňování různých bolestí (především) zad navracením kloubů a obratlů do jejich původní přirozené polohy. Dornova metoda pomáhá také rovnat délku končetin a odstraňuje bolesti, jejichž příčinou bývá špatné držení těla.

Kde se Dornova metoda hodí?

Dornova metoda je fyzioterapeuticky účinná při problémech zad, kloubů, končetin či páteře. Pomáhá s těmito neduhy:

 • ztuhlost či bolesti páteře
 • bolesti kloubů
 • bolesti krku
 • bolesti v bocích, kolenou, ramenou
 • dokonce i bolesti čelistí
 • migrény či bolesti hlavy
 • různá délka končetin

Dornova metoda nemá žádné vedlejší účinky a je to velmi jemná a bezpečná terapie.

Metoda je vhodná rovněž pro atlety a sportovce.

Jak Dornova metoda funguje?

Při léčbě Dornovou metodou klient pohybuje kloubem, zatímco terapeut jej jemné tlačí nebo navádí zpátky do správné pozice s pomocí palce nebo ruky.

Působení protitlaku, páčivých sil a aktivní spolupráce klienta, který pomáhá zapojováním svalstva, vede k účinné nápravě nerovnováhy. Tuto přirozenou a jemnou nápravu navíc tělo ochotně přijímá.

Při Dornově metodě je kromě působení tlakem (masáží) důležitá i role pohybu. Při něm okolní svaly nekladou korektivnímu tlaku tak soustředěný odpor a manuální tlak na příslušné místo tak může být pouze lehký. Kloub je jemným způsobem naváděn zpět do přirozené pozice.

„Dornovka“ využívá i jemnou masáž zad a páteře sloužící k jejímu protažení, energetizaci a uvolnění.

Dornova metoda v každodenním životě

Dornova metoda ale nezahrnuje jen působení terapeuta na tělo klienta. Nabízí i řadu cvičení, jež mohou klienti praktikovat i doma, aby tak terapeutický účinek Dornovy metody podpořili a upevnili. Cvičení jsou jednoduchá a krátká a pomáhají udržovat boky a bedra ve správné pozici a udržovat správné držení těla například při sezení.

Dornova metoda také doporučuje dbát na svůj správný tělesný postoj během každodenního života. Doporučuje například nesedávat s nohama zkříženýma přes sebe, nehrbit se při dlouhém sezení u počítače a zaměřit se i na další špatné fyzické návyky, které postupem času mohou přerůst ve zdravotní problémy.

Původ Dornovy metody

Dornova metoda pochází z Německa, konrkétně z Bavorska, kde vznikla před 40ti lety, kdy ji uvedl do života Dieter Dorn(1938 – 2011).

Dorn chytil při zvedání těžkého polene ischias a od bolesti mu pomohl jeden z místních starousedlíků velmi jednoduchou technikou. Dorn se údajně zeptal na možnost tyto léčitelské techniky se naučit. Na to mu prý starý farmář odpověděl “ale vždyť už je znáte!”

Prvním pacientem se Dornovi stala jeho manželka, která trpěla bolestmi hlavy. Příčinou bolestí byly vychýlené obratle v krční páteři. Dorn obratle jemně zatlačoval zpět na své přirozené místo a tím bolesti hlavy odstranil. Tuto metodu Dorn postupně uplatňoval v případě dalších lidí z bližšího a postupně i vzdálenějího okolí.

Dornovi se časem dostaly do rukou také informace o Tradiční čínské medicíně, a tak se dalším zrojem pro jeho léčebné postupy stala akupresura a akupunktura.

Dorn ale neponechal svou metodu pouze alternativním inspiracím. Obrátil se i na klasickou medicínu a na propracování své metody spolupracoval také s lékařem Thomasem Hansenem.

 

Breussova masáž

Breussova masáž je jemná energetická masáž s regeneračními účinky na páteř. Je někdy nazývána též masáží meziobratlových plotének. Zaměřuje se hlavně na zmírňování a léčbu problémů páteře a zad. Breussova masáž vychází z přesvědčení, že problémy zad, které mají původ v degeneraci plotének, lze řešit tím, že se podpoří naopak jejich regenerace.

S čím pomůže Breussova masáž?

Breussova masáž pomáhá při problémech zad.

 • vyživuje ploténky
 • zlepšuje prokrvení, výživu i okysličení jednotlivých obratlů
 • uvolňuje napětí okolo páteře
 • odstraňuje bolesti zad
 • podporuje klidný spánek
 • podporuje detoxikaci a regeneraci organismu
 • V případech velkých bolestí či velkých problémů páteře či zatuhnutí svalů je Breussova masáž ideální průpravou pro terapii Dornovou metodou.

Páteř je po masáži příjemně uvolněná, obratle jsou ve správné poloze a klient prožívá pocit hluboké fyzické i psychické úlevy.

Během Breussovy masáže dochází k úlevě a obnovení energie zejména v oblasti páteře a ke zmírnění bolestí zad a zádového svalstva. Masáž pomáhá také psychicky se uvolnit a zmírňovat stres a deprese. Také Breussova masáž má uvolňující účinky typické pro relaxační masáž a většinu masáží obecně – pomáhá uvolnit svalstvo na zádech, rozpohybovat lymfatický a krevní oběh a podporuje odplavování produktů látkové výměny.

V případech osteoporózy se masáž provádí velmi jemně, aby nepůsobila bolest.

Jak funguje Breussova masáž?

Breussova masáž se snaží řešit rozličné fyzické obtíže tím, že svým působením uvolňuje fyzické, energetické i psychické bloky a pomáhá tak nastartovat regenerační proces podvyživených meziobratlových plotének.

Masáž protahuje a uvolňuje páteř a změkčuje zatuhlé svalstvo, v důsledku čehož může tělo snadněji přijmout změny páteře směrem zpátky k jejímu přirozenému, zdravému stavu. Breussova masáž podporuje také tekutinu působící mezi ploténkami jako přirozený lubrikant usnadňující vstřebávání otřesů během každodenních aktivit. Tímto způsobem Breussova masáž také přispívá ke zmírňování bolestí. Během masáže se provádí jemné pohyby podél páteře, které podporují tok energie, utišují nervy, stimulují míšní tekutinu a jemně protahují tělo.

Rudolf Breuss

Breussova masáž nese jméno po rakouském léčiteli Rudolfu Breussovi (1899-1990).

Breuss je v současné době známý také svou speciální detoxikační dietou, která předepisuje především pití zeleninových šťáv a údajně má výrazné preventivní účinky, zejména díky posilování imunitního systému.

Již sám Breuss byl přesvědčen, že tato jím sestavená dieta dokáže léčit i rakovinu.

219 komentářů “Breussova masáž & Dornova metoda”

Komentáře nejsou povoleny.